Acknowledgements

 

Thank you to the following people who have donated money for the upkeep of the site!

 

Richard H. Champion

Long Branch, NJ

Elizabeth Freiday

Long Branch, NJ

 

 

 

Thank you to the following people who have contributed pictures and information to the site!

(If you have contributed and do not find your name here, please let me know)

 

Bobby

www.Abandonedohio.com

Paula Abbott

Maineville

Nancy Abels

Fort Recovery

Rich Adler

Lake County

Advance Reporter

Williams County

Janet Aikin

Shelby County

Michael Albrecht

Cincinnati

Alicia Allen

Jackson County

Greg Allen

Washington County

Bill Ambos

Wapakoneta

Karen Anderson

Mesa, Arizona

Steve Anderson

Jackson

John Andress

Alliance

Jay Arbaugh

Bryan

Clarence Argabrite

Reedsville

Paula Archdeacon

Columbiana

Deane Arganbright

Madang, Papua New Guinea

Stephanie Armacast

Dayton

Amy Armstrong

Lexington

Dave Arrington

Madisonville

Stephanie Ash

Rock Springs

Christine Austin

Freeport

Blake Avenmarg

Parma

Mary Ann Ayling

Canton

 

 

Lynn Baer

East Liberty

Earl Ballenger

London

Karen Ballenge

Manchester

Carole Bannes

Coshocton County

Millie Barnhart

Delaware

Chad Bassett

Edon

Dorothy Bays

Monroe County

Jennifer Begle

Clarington

Mike Bellman

Cleveland

Doug Behnke

Delaware

Paul Bendik

Springfield

Paula Benshoff

Sidney

Donald Berends

Newport, Kentucky

Ann Bergelt

Florida

William M. Berry

New Carlisle

Steve Berryhill

Bellbrook

Brandon Betz

Kensington

John Cheney Bielstein

Ft. Washington, Maryland

Ed Bishop

Chardon

Shelley Bishop

Delaware County

Jan Bixler

Ontario

Roger Blankenbeckler

Mountain City, Tennessee

Savannah Blomiley

Columbus

Lyle Bomer

Rudolph

Steve Bowen

Norwalk

Rick Bowerman

Attica

Ann Bowers

Bowling Green

Don Bowers, Junior

Athens County

Bowling green State University Archives

Bowling Green

Shirley Boyd

Ashland

Richard Boyer

Covington

Ron Boyer

Coshocton County

Micah Boysel

Zanesfield

Arthur Brate

Baltimore

Rick Brewer

Darke County

Dennis L. Bright

Greene Center

David Brown

Old Straitsville

Dee Brown

Piqua

Frank Brum

Marietta

Ed Brumfield

Creston

Cheryl Bucholtz

Samantha

Mike & Marie Budd

Miami County

Chuck Bugert

Goes Station

Mary Bunish

Mount Juliet, Tennessee

Eileen Long Bunner

Sulphur Springs

Matt Bunting

Athens

Tracie Burak

Cleveland

Dale Burch

Rocky River

Janis Burke

Sandusky

Tal Burkett

Briar Hill

Michael Burson

Cincinnati

Anita Butler

Cincinnati

 

 

Sherman Cahal

Ohio

Sue (West) Calarrudo

Lansing, Ohio

David Campbell

Carroll County

Karen Campbell

Aberdeen

Joseph Cappitte

Struthers

Patrick Carney

Bowling Green

Joe Carlsson

Montpelier

Jonella Carpenter

Robins

Rick Carpenter

Bloomfield

Mike Carroll

Potsdam

Steve Carroll

Metamora

Saundra Carver

Marietta

Bill Casteel

Coshocton County

Henry Cawthon

Lorain

Beverly Carter

Wisconsin

Mike Chaney

Troy

Doug Chapman

Powell

Carolyn Clark

Medina County

Dale Clark

Alliance

Debbie Clark

Canton

Gregory Clark

Northwood

Jacquie Clark

Arcanum

Larry Clark

Columbus

Larry Claus

Bellevue

Gayann (Gaul) Clay

Chester

Sandi Click

Springfield

Yolanda Cline

Monroe County

Linda Clifford

South Point

Herbert Clonch

Wright Patterson AFB

Robert Clover

Allen County

Kaye Coller

Lorain

Beth Como

Holland

Tracy Conn

Newton Falls

Bob Core

Spencerville

Amy Cook

Sterling

Don Coolidge

Marion County

Angie Cooper

Ironton

David Cooper

Ostrander

Judy Erwin Cornick

Clark County

William Cornwell

New Mexico

Adam Criblez

Findlay

John Crisp

Ross County

Richard Crockett

Sharonville

Janelle Cross

Greenville

Michelle Crow

Belle Valley

Heidi Cunningham

Old Washington

Linda Cusick

Findlay

Tiffany (White) Curry

Shelby

 

 

Dan Davey

Lime City

Amber Davis

South Webster

James Davis

Chillicothe

Joan Davis

Montpelier

Roger Davis

Athens County

James Deeter

Darke County

Marlene DeBoard

Clarksville

Connie DeGarmo

Crooksville

Karen Derby

Bay Village

Joan Devore

Dennison

Daniel Diller

St. Joe

Anna Dimick

Auburn Center

Rob Dishon

Perry County

Robert Dolesh

Bay Village

Jane Dominique

Metamora

Ron Donald

Ohio

Dennis Donohoe

Cleveland

Joyce Frederick Doris

Venice

Chuck Downie

Wolfeboro, New Hampshire

Tom Dupee

Huron County

Joe Dunkelberger

Somerville

Tim Dunlap

Middletown

Ryan Dunn

Youngstown

 

 

Tyler Eblin

Rutland

Keith Eddy

Harrison County

Theresa Eddy

Marietta

Ken Edwards

Bowling Green

Leslie Edwards

North Lawrence

Sue Edwards

New York

Richard Eiche

Tuscola, Illinois

Steve Elek

Dillonvale

Michael Elling

Sharon, Tennessee

Danielle Elliott

Mount Vernon

Jim Ellis

Cincinnati

Joseph W. Ellis

Minerva

Portia Ellis

Monroe County

Tad Ellsworth

Canton

Scott Elmore

Jackson Center

Rich & Rita Elsner

Pine Ridge, Florida

Pamela Endsley

Claibourne

Cheryl Enyart

Gallipolis

Virginia Erdner

Middleport

Robert Ervin

Jackson

Victoria Luckenbach Estell

Orient

Jared Evans

Union County

Lindy Eynon

Bowling Green

 

 

Donnalee Barber Faulkner

Clarksfield

Peg Fay-Feder

Cincinnati

Mike Feigi

North Royalton

Kaye Fick

Pomeroy

Larry R. Figley

Delphi

Charlie Finlay

Columbus

Gary Fisher

Haviland

Steve Fisher

Massillon

Bobbi Florence

Coventry

Richard Folkerth

Dallas, Texas

Jim Forry, Jr.

Morral

Dale Fortner

Wadsworth

Terry Fout

Massieville

Cheryl Francis

Piketon

Julie Franks

Bryan

Shirley Stump Frick

Bradford

Leah Barhorst Fullenkamp

Anna

 

 

Rodney Galentin

Buchtel

Joanne Galvin

Bloomfield, Michigan

Karen Gammeter

Harrisville

Whitney Gentry

Jerome

Cyndie Gerkin

Clark County

Mike Gerlach

Middleport

Barbara Geschke

South Euclid

Joseph Giancola

Kent

Gaye Gindy

Sylvania

Beverly Girard

Stark County

Wendy Glass

Toledo

William Good

Shoreline, Washington

Janice Gonzalez

Florida

Dwane Grace

Celina

Shane Gragg

Elm Grove

Herman Gray

Ross County

Ralph Green

Hendersonville,

North Carolina

Mike Greeson

Clermont County

Vince Grice

Dayton

Gloria Griffith

Mount Juliet, Tennessee

Larry Grow

Van Wert

Ron Gundy

Schoenbrunn

Leona Gustafson

Franklin County

Carol Guzzo

Lucas County

 

 

Elizabeth Haas

Fairview Park

Barbara Hamilton

Ashtabula County

Bob Hamilton

Glouster

Norita Hamilton

Muskingum County

Bruce Hamrick

Wapakoneta

Michael P. Hanlon, Jr.

Painesville

Nancy L. Harper

White Cloud, Michigan

Diane Harrington

Chillicothe

Virgil Harrison

Elm Grove

Sara Hasley

Mansfield

Joel Hatfield

Spencerville

Rebecca Hatton

Logan County

Roger Havens

Wadsworth

M. Paul Hawes

North Carolina

David Hayes

Chesapeake

Lou Hebert

Ottawa County

Bob Heffner

Cleveland Heights

Becky Heftel

Port Union

Al Hemminger

Livonia, Michigan

James Heilman

Niceville, Florida

Gary Herman

Van Wert

Mark Hicks

Elyria

Suzanne Hill

Dorset

Daniel Hladky

Streetsboro

Lauren Hoffman

Newton Falls

Diana Foutz Hollack

Butler County

Teri Hollar

Minerva

Stacey (Sternad) Holmes

Brecksville

David Holt

Kipton

Karen Holt

Alexandria

Gale Honeyman

Laura

James Hooper

Pennsville

Janelle Horstman

Cloverdale

Polly Horn

Delaware County

Sue Howard

Conneaut

Gene Howe

New Burlington

Rebekah Headings

Union County

Amy Huebner

Highland County

J. Huecker

Dayton

Peter Huegel

Glendale, Arizona

Alex Huff

Mentor

Dick Hughes

Hawthorne, Florida

Mary Hummell

Montgomery County

Jessica Hunter

Fredericktown

Miriam C. Hunter

Coshocton

Caroline Huppi

Butler County

Sara Hurst

Morgan County

David Huskins

Akron

Karen Hutchinson

Ottawa County

Terry Hutchison

Frazeysburg

Bob Hyde

Medina County

 

 

Mike Iler

Melrose

Tom Inchak

East Palestine

Angela Infante

Metamora

Tony Ionno

Marion County

Cynthia Irmen

Swanton

 

 

Mary Jakubisin

Guernsey County

Jerry Jayjohn

Vinton County

Robert L. Jamison

Milwaukee, Wisconsin

Ann Jenks

Bowling Green

Candace Jochum

Blue Ash

Emile John

Shelby

Kim Johnson

Bradner

Martha Johnson

Athens

Robin Johnson

Wadsworth

Cathrine Fairclough Jones

Jefferson County

Don Jones

Berea

Ken Jones

Fulton County

Roy Jones

New Philadelphia

Colleen Justus

Ohio

 

 

Nathaniel Kaelin

Butler County

Carolyn Kale

Portage County

Tim Kays

Bryan

Charlie Keller

Fulton County

Ned Keller

New York

Darren Kemp

Massillon

Peg Kerr

Ashland County

David Kester

Youngstown

Teresa Kidd

West Carrollton

Suzanne Kienbaum

Marysville

Mary Killen

Wyoming, Ohio

Danja Kindinger-Thompson

Mansfield

Patsy Kishler

Junction City

Marsha Kiss

Broadway

Jerry & Mary Klapp

Lima

Bonnie Klink

Crawford County

Johnny Knoxville

Holgate

Jerry Koehne

Butler County

Sue Kolnitys

Arizona

R.J. Konkoleski

Adena

Steve Koons

Kettering

Eric Kovachic

Belmont County

Doug Kreis

Zanesville

Darwin Krill

Williams County

Kay Kuebeler

Florida

Bob Kueppers

Girard

Ted W. Kunkle

Kunkle

Tina Kutschbach

Chillicothe

 

 

Ken Lahmers

Aurora

Dennis Lamont

Birmingham

Lancaster City Schools

Lancaster

Nancy Lantz

Wooster

Emily Larson

Newark

Randy Lashley

Noble County

Lewis G. Lemon

Athens, Alabama

Bill Lewis

Adams County

Kristine (Zurcher) Liknes

Holmes County

Jon Limpert

North Ridgeville

Abraham Lincoln

Brookville

Kevin J. Lindeman

Malvern

Walt Lindsey

Loudonville

Nancy Lipscomb

Bucyrus

Eric Lipschutz

Columbus

John Liske

Oak Harbor

Elizabeth Lolli

Barberton

Dawn Longworth

Hartwell

Karen Loutzenheiser

Canton

Mark Lozer

Wauseon

Eldon E. Lucas, Sr.

North Lawrence

Emily Lucas

Springfield

Sue Lumb

Hamilton County

Lisa Lutz

Pyrmont

Judy Lyall

Gallia County

 

 

J. Fred Madden

Springboro

Joe Malechowski

Tiltonsville

Larry Mallett

Stoutsville

Karen Markwell

Shelby

Carol Marsili

Dillonvale

Jimmie Martin

South Point

Patricia Martin

Cleveland

Lynne Maslowski

Westerville

Milt Mason

Logan

Maria Mastin

St. Bernard

Kevin Matthies

Springfield

Louie Matthies

Springfield

Vicki Matthies

Springfield

Barb Maurer

Hudson

Bob Maus

Hot Springs, Arkansas

Joe Mayer

Euclid

Debbie Carder Mayes

Allen County

Judy Mayfield

Cincinnati

Gary McCann

Peebles

Ed McClain

Wyandot County

Dee McCormack

Kettering

Wilbur McCormick

Jackson County

Ron & Linda McCoy

Defiance

Steve McGowan

Fayette County

Kathy McLeish

Bellaire

Garry McLauglin

Newark

Dennis McCloskey

Dayton

Caryn McDermott

Crawford County

Sandra McGee

Kent

Bill McNabb

West Carrollton

Tom McVicker

Guernsey County

Skip Meinke

Burleson, Texas

Mike Melton

Cleveland

Dan Merkel

Findlay

Candace Miller

Lima

Don Miller

Canal Winchester

Ed Miller

Defiance

Jo Ellen Miller

Elida

Ron Miller

Middleport

Brendan T. Mills

Butler County

Bob Mizer

Bakersville / Columbus

Steve Mohler

Evansville, Indiana

Anne Montague

Cincinnati

Emma Moore

Chillicothe

Rose Moore

Lake County

Jeff Morrell

Conneaut

Jack Morton

Florida

Jim Mount

Muskingum County

Sharyn Mowrey

Wood County

Chuck Muchmore

Clarksville

Carl Murdock

Lawrence County

Bonnie Murray

Montpelier

Duncan Myers

Columbus

Tim Myers

Van Buren

 

 

Judy N.

Auglaize County

George Neargarder

St. Marys

Mike Neuman

New Knoxville

Ann Newsome

Madison County

Bobbi Nicklz

Ashtabula

Larry Niemeyer

New Knoxville

Debbie Nitsche

Marietta

Jim Noel

Morgan County

Donna Norris

Lebanon

Northwest Ohio Regional Book Depository

Perrysburg

Paul Nozar

Maple Heights

 

 

Maureen O’Brien

Girard

C. Stephen Oborn

Ripley

James Osborne

Chillicothe

Erica Overmyer

Lindsey

Dave Owens

Conneaut

 

 

Lisa Pace

Cleveland

John Papay

Cleveland

Gloria Parsission

Centerburg

Michael Patrick

Lima

Tari Patterson

Hamilton

Cyndi Pauwels

Waynesville

Bob Peckinpaugh

Putnam County

Michael Penn

Portsmouth

Hazel Pennington

Pike County

Ray Persing

Tipp City

David Phillips

Cuyahoga County

Dean Pidcock

Nelsonville

Kim Pieffer

Delaware County

Robert Pierce

Malvern

Rand Pilawski

Cleveland

Deb Pinion

Bucyrus

Hilda Pfleger-Miller

Dayton

Darin Porter

Allentown

Stephen Porter

Ripley

Peggy Portier

Pickerington

Roger Ports

Dayton

Harry Powell

Lake County

Michelle (Moore) Powell

Monroe County

Mary Ann Powell-Sutphin

Virginia

Debbie Pratt

Pomeroy

 

 

Teresa R.

Zaleski

Richard Rausch

Union County

Janean Ray

Norton

Mike Rea

McDonald

Michael Reck

Riverside

Barbara Reed

Columbus

Robin Reinbold

Rocky River

David Riel

Fort Recovery

Joyce Richards

Ashtabula

Chris Rhoden

Lebanon

Nevaire Rich

Arlington, Virginia

Richard Ridgley

Heath

Kathy Rieman

Leipsic

Roberta Rininger

Copley

Tom Rinkes

Martins Ferry

Paul Rinkes

Martins Ferry

Gretchen Rives

Xenia

Jack & Judy Robinson

Noble County

Marc Robinson

Wauseon

Paula Hayden Rohde

Lakeside

Michael Rohrer

North Canton

Tabitha Rohrer

Darke County

Sharon Routzon

Findlay

Cynthia Russell

Miami County

Danice Ryan

Jefferson County

Kathleen Ryan

Wyoming, Ohio

 

 

Cookie Salsar

Meigs County

Diana Sams

Marietta

John Sanborn

Monday

Beth Santore

Fairfield County

Martha Sapp

Roscoe

Phyllis Satterlee

Trumbull County

Mac Sauer

Cleveland Heights

Cathy Scarberry

Pomeroy

Jim Scharf

West Virginia

T. Schenk

Hamilton

Regina Schieltz

Greenville

Derrick Schimmoeller

Kalida

Jackie Schimmoeller

Kalida

Sharon Schuett

Gibsonburg

Sue Schultz

Bellefontaine

Josh Schurmm

Van Wert County

Carolyn Casto Scott

McConnellsville

Ken Scott

Ohio

Steve Scott

Lancaster

David Scroggy

California, Maryland

Francis Scruci

Bellevue

Tom Severns

Westerville

Randy Shamblin

Meigs County

Roberta Shapiro

Brilliant

Craig Shaw

Friendship

Dorothy Shriver

Morgan County

Gary Shryock

Newcomerstown

Judy Kiser Shumway

Delaware County

James Siegel

Granville

Kris Simecek

Avon Lake

Linda Simmons

Georgia

C. Simpson

Scioto County

Sara Skelton

Iberia

Patti Skidmore

Gallia County

Cheryl J. Skinner

Belmont County

Joan Skirvin

Scottsdale, Arizona

Diane Smith

Hudson

Kelli Smith

Nevada, Ohio

Pat Smith

Toledo

Patty Smith

Lisbon

Rich Smith

Mt. Pleasant

William Smith

South Webster

Deb Sommerville

Wapakoneta

Larry Southworth

Scioto County

Ross Snider

Lebanon

Malcolm Spence

Barnesville

Charles F. Spence, Jr.

North Carolina

Patty Spence-Davis

North Canton

Judy Spiller

Clermont County

Kayse Spitler

Wood County

Brian Spivey

Miami County

V.L. Sprague

Colerain

Ruth Sprowls

Madison

Gina Stacy

Warren County

Jeremy Stevenson

Loveland

Annette Stewart

Darke County

Jeff Stewart

Five Points

Bev Stoneking-Hildreth

South Carolina

Eric Stransky

Cleveland

Patty Strickland

Cygnet

Guy Strickling

Monroe County

Sally Stroup

Huron County

Francis Stuart

Oberlin

Judi Stupka

Hinckley

Vicky Stuckey Sulpher

Hebron

Scott Suther

Bethel Twp.—Clark County

Rosemary Sutter

Crestline

Linda Swain-Douglas

California

Jim & Kathy Swift

Richland, Washington

 

 

Paula Talbert

Medina County

Fred Tankersley

Dayton

Rene Tann

Lima

Rich Tarrant

Vermilion

Debby Taylor

Athens County

Steve Taylor

Highland County

Linda Teasdale

Hillsboro

Dick Thomas

Palmyra

Brian Thompson

Scioto County

Don Thompson

Lisbon

Jordan Thompson

Pickaway County

Joseph M. Thompson

Guernsey County

Ken Thompson

Missouri

Miriam (Smith) Thornton

Crawford County

Donald Tommas

North Monroeville

Wilson Toothman

St. Clairsville

Bruce Tratar

Martins Ferry

Brian Treisch

Galion

Bob Tucker

Noble County

Bob Turner

Shelby

Heather Turner

Springfield

Kevin Turner

Tipp City

 

 

Sandy Utrup

Columbus Grove

 

 

Steve VanHoose

Lucasville

Sandy Downey-Van Horn

Dayton

 

 

Sharon W.

Conneaut

Brenda Waddell

Ironton

Ryan W. Wagner

Hillsboro

Tom Wagner

Marion

Walendzak

Toledo

Bonnie Walsh

Huron County

Bill Waterman, Sr.

Marietta

Nettie G. Watson

Bloomfield

Claudia Weaver

Newark

Larry Weaver

Cincinnati

Sue Weaver

North Canton

Ted Weaver

Putnum County

Mary Jane Ray Weber

Toledo

Texanna Wehring

Middleport

Carol Weinbrecht

Springfield

Tom Welton

Mahoning County

Lee Ann Wendell

Ashtabula County

Charlie Wentz

Tunnel

Lois Werner

Brookfield

Peggy Whited

Cumberland

Nancy Willard

Leetonia

John Williams

Euclid

Mary Williams

Sherwood

Scott Williams

Cleveland

Marilyn Wilson

Zanesville

Tom Wilson

Zanesville

Joe Winnenberg

Perry County

Robert Winterberger

Butler County

Philip Winters

Richmond, Virginia

Dean Wolf

Tigard, Oregon

Brandon Wood

Deavertown

Barb Woods

Medina County

John Wright

Pitchin

Marjorie Wright

Coshocton County

Michelle Wright

Ashland

Rebekah Wright

Kent

Wes Wyse

Lordstown

 

 

Aaron Yonka

Hamilton County

Debbi Young

Mechanicsburg

Harold R. Young

Wooster

 

 

Art Zerla

Dillonvale

Lyle Zerla

Dillonvale

         

           

Return to Old Ohio Schools